Przejdź do treści

Wciągniki łańcuchowe

    Wciągnik to dźwignica przystosowana do pionowego podnoszenia ładunku najczęściej za pomocą liny lub łańcucha z wykorzystaniem elementu chwytnego zazwyczaj haka; przeznaczony do przemieszczania ładunków w pionie; konstrukcyjnie zazwyczaj przystosowane do jazdy po nieruchomym torze jezdnym w wersji stacjonarnej, zapewniającej pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu); obudowa mechanizmu podnoszenia stanowi jego konstrukcję nośną.

    Posiadamy bogaty wachlarz ręcznych wciągników łańcuchowych z napędem dźwignicowym oraz łańcuchowym oraz pełną gamę osprzętu do nich tj. wózki transportowe (bez i z napędem) jak i łańcuchy nośne czy łańcuchy manewrowe.

    Wciągniki i wciągarki a UDT

    wszystkie podlegają dozorowi technicznemu; jednak dla wciągników i wciągarek z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg oraz wciągników i wciągarek z napędem ręcznym o udźwigu do 2000 kg ustalono formę dozoru uproszczonego (urządzenia nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale należy zapewnić konserwację i obsługę przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia; uprawnienia do obsługi nie są wymagane przy urządzeniach z napędem ręcznym).

    źródło: http://www.udt.gov.pl

     

    Pomimo tego, że Wciągniki i wciągarki ręczne do 2T nie podlegają rejestracji w UDT.
    To i tak zaleca się, aby zrobić dokumentację, która zawiera:

    • Dokumenty producenta wciągnika (deklaracja EC (WE), dane techniczne).
    • Instrukcja obsługi i konserwacji wciągnika (od producenta).
    • Rysunek hali z zaznaczeniem, lokalizacji wciągnika
    • Rysunek wciągnika na torze z zaznaczeniem pól pracy (wysokość podnoszenia i zakres jazdy lewo – prawo).
    • Protokół zezwalający na montaż wciągnika na belce (bezwzględnie jeśli belka jezdna wciągnika jest podwieszona do konstrukcji dachu).
    • Protokół montażu wciągnika na torze - jeśli deklaracja WE jest według załącznika IIA, jeśli natomiast według IIB to trzeba samemu wystawić Deklarację WE na całość.
    • Protokół prób wciągnika.

    Na stanowisku pracy powinna być trwale umieszczona instrukcja obsługi wciągnika (np. przyklejona do ściany). Najczęściej są to skrócone instrukcje jednostronicowe. Należy także założyć dziennik konserwacji - urządzenie podlega przeglądowi co 90 dni.